Seks przyjaciel, czyli erotyczne igraszki bez zobowiązań

Seks przyjaciel, czyli erotyczne igraszki bez zobowiązań

3 stycznia 2022 0 przez Doradca Portalu

Dziś zajmiemy się coraz popularniejszym zjawiskiem spotkań ze znajomymi, z którymi łączy nas seks. Jak wygląda zjawisko zwane Seks przyjaźnią? Zapraszam.

Czy istnieje przyjaźń pomiędzy dwojgiem ludzi oparta jedynie na seksie? Czy takowa relacja w ogóle ma sens? Pojawiło się nowe określenie relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. Określane jest jako „Friends with benefits”. Jest to znajomość dwóch osób, które mają podobne pasje i upodobania, świetnie się ze sobą czują, ale zarazem żyją w różnych odmiennych światach.

Taka relacja wygląda jak czysta znajomość/przyjaźń. Ale jest jedno „ale”. Owe osoby ze sobą sypiają. Taki układ ma proste zasady. Liczy się regularny seks, ale nie mają prawa wkroczyć zobowiązania i uczucia. Jeżeli któraś ze stron się zakocha lub zapragnie czegoś więcej to jest jej indywidualny problem. Najważniejsze jest ustalenie zasad na początku. Chodzi tu o to, że sentymentów brak, jest tylko przyjemność i zadowolenie. W skrócie mówiąc: pożądanie zamiast miłości, doznania zamiast zaangażowania, więź seksualna w zamian za emocjonalną. Osoby decydujące się na taki układ uważają, że każdy człowiek ma potrzeby seksualne, które należy zaspokajać. Zwolennicy tego tłumaczą również, że ta relacja do niczego nie zobowiązuje, nie wymaga deklaracji, planowania bliższej i dalszej przyszłości, nie opiera się na obietnicach. Takie rozwiązanie zaspokajania swoich potrzeb wyklucza żale, możliwość tęsknoty czy też inne uczucia. Do takiego rodzaju znajomości łatwiej jest przywyknąć mężczyznom niż kobietom. Wielu z nich uważa to za idealne rozwiązanie na ich potrzeby seksualne. Spełnianie fantazji erotycznych, sama fizyczność i zaspokojenie to układ idealny dla wielu mężczyzn. Natomiast kobiety podchodzą do tego inaczej. Choć na początku wystarcza im sam seks to po pewnym czasie pomimo znajomości zasad takiego układu mają problem z rodzącymi się emocjami. Wtedy samo współżycie im nie wystarcza i chcą czegoś więcej.

 

Czy w takim razie taka relacja ma szansę bytu? Czy jest to układ idealny i możliwy na dłuższą metę? Psychologowie twierdzą, że na początku może to się wydawać dobrym pomysłem, ale ostrzegają, że nie będzie to rozwiązanie długotrwałe, gdyż chcąc nie chcąc uczucia kiedyś dojdą do głosu, a wtedy zamiast dobrej zabawy i przyjemności rozpoczną się negatywne skutki. Taki system jest więc dla niewielu osób. Według psychologów bardzo mała ilość ludzi potrafi oddzielać uczucia od seksu. Najlepsze jest to dla osób, które potrafią w porę zareagować i wiedząc, że może dojść do zaangażowania z ich strony to odchodzą/zmieniają partnera do seksu. W tym rozwiązaniu zaspokajania swoich potrzeb fizycznych należy być czujnym i nie pozwalać, aby emocje wzięły górę. Zanim jednak zaangażujemy się w taki układ „przyjaciel do seksu” to trzeba zastanowić się, czy nie jest to etap w życiu kiedy chcemy się ustatkować, a nie tylko zaspokajać. Nie warto prowadzić do własnej tragedii emocjonalnej pakując się w takim seks-układ, jeśli myślimy o założeniu rodziny i stabilizacji. Dlaczego? Dlatego, że do osoby, z którą wejdziemy w taki układ możemy zacząć czuć coś więcej, a w tym rozwiązaniu zaspokajania potrzeb nie ma miejsca na uczucia.

Taki rodzaj relacji ma jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Jeśli przez kilka lat jesteśmy w takim seks-układzie bez uczuć i zobowiązań, a potem nagle zapragniemy stałego związku to możemy mieć problem z prawdziwym zaangażowaniem, budowaniem zaufania i trwałej relacji opartej na czymś więcej niż tylko seks. Bliskość inna niż seksualna może być dla nas czymś dawno zapomnianym i nie każdemu łatwo się będzie przestawić.

Każda relacja „przyjaciel do seksu” kiedyś się kończy. Przyczyny mogą być najróżniejsze. Chociażby zmęczenie partnerem od seksu, rosnące zaangażowanie którejś ze stron, zazdrość lub chęć stania się tą jedyną osobą dla partnera/partnerki od seksu. W takim przypadku są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to rozmowa z drugą osobą na temat próby podjęcia normalnego związku. Drugie rozwiązanie to zakończenie takiego układu. W tym drugim przypadku trzeba liczyć się z tym, że razem z seksem może zakończyć się też przyjaźń. Dlatego też zanim w ogóle wejdziemy w taką seks-relację to warto przemyśleć i przeanalizować wszystkie plusy i minusy tego.

0 0 votes
Daj Ocenę